poniedziałek, 23 grudnia 2013

Wielkie porównanie: NC+ kontra Cyfrowy Polsat

Zgodnie z zapowiedziami, porównam obie platformy cyfrowe dostępne w Polsce: Cyfrowy Polsat i nc+ pod kilkoma aspektami. Z racji tego, że tenże wpis jest w dalszym ciągu bardzo popularny, poszerzony zostaje on o kilka nowych informacji (update: 1 grudnia 2016 roku). Może tutaj takie krótkie informacje o każdej z platform ;)

nc+ powstało 21 marca 2013 r. z połączenia platform Cyfra+ i N. Początkowo platforma traciła abonentów, co było spowodowane tragicznymi ofertami migracyjnymi. Obecnie ten trend został zatrzymany, a platforma rozszerzyła ilość opcji zakupu platformy, także z innymi usługami.

Cyfrowy Polsat wystartował zaś 5 grudnia 1999 roku, pod początkową nazwą "Polsat 2 Cyfrowy". Na samym początku platforma chwaliła się dostępem do podstawowych kanałów "bez abonamentu", czyli coś na wzór obecnych pre-paidowych ofert od NC+ (Smart+ HD, TNK HD, NNK) i pakietu "Bez opłat". Obecnie platforma bardzo prężnie się rozwija, ale to nie jest to samo, jak początkowa n-ka - Cyfrowemu Polsatu bardzo często zarzucano słabą stronę technologiczną, ubogi w funkcje sprzęt oraz upychanie kanałów na transponderach (no i pamiętne TVP1 i TVP2 pobierane z analogowej TV za pomocą anteny siatkowej).

1. Cena.

Cyfrowy Polsat: pakiety są w cenach od 19,99 zł/mies. (Rodzinny HD) do 89,99 zł/mies. (promocyjnie do 4.12.2016: Premium Max HD). W tym najwyższym pakiecie mamy dostępną całą ofertę (poza kanałami erotycznymi). Premium Max HD to rozszerzenie dawnej oferty Premium - zawiera dodatkowo dostęp do kanałów Eleven w cenie, a także opcję On The Go (obecnie ta opcja jest w cenie w każdym pakiecie, jednak poza promocją w innych pakietach trzeba dopłacać 5 zł/miesięcznie).
Bardzo popularną opcją jest również pakiet Familijny Max HD z opcjami dodatkowymi: Sport HD, Film HD i Cinemax HD w cenie 59,99 zł/mies.
Multiroom (można dobrać do 3 dodatkowych dekoderów) jest dostępny od pakietu Familijnego HD w górę. W opcji Familijny HD koszt Multiroomu wynosi 15 zł/mies., w wyższych pakietach - 10 zł/mies., a w Premium i Premium Max - 5 zł/mies. Każdy dodatkowy dekoder (drugi i trzeci Multiroom) to koszt kolejnych 5 zł co miesiąc.
Sprzęt do wyboru to moduł CAM/CI+ (w opcji bez multiroomu), dekoder HD lub dekoder PVR. Na stronie internetowej można zamówić Evoboxa PVR (w APSach mogą być także inne dekodery, np. Sagemcom ESI-88). Problem w tym, że praktycznie w każdym pakiecie trzeba płacić czynsz za ww. dekoder - jedynie pakiety Premium i Premium Max są pozbawione tej opłaty. Jeżeli komuś to nie odpowiada, wystarczy wybrać wyższy pakiet, ewentualnie poszukać w APSie starego wysłuszonego Sagemcoma.
Cyfrowy Polsat oferuje głównie umowy na 24 miesiące, w tym nawet pół roku w gratisie (zamawiając przez internet). Ale uwaga - inne oferty są w APS-ie, inne na infolinii, jeszcze inne na stronie internetowej.
Powyższe ceny są podane bez opcji SmartDOM, dzięki której powyższe pakiety możemy mieć za połowę podanych cen (wystarczy mieć telefon w Plusie z opłatą 49,99 zł/mies.). Pamiętajmy jednak, że w przypadku rozwiązania umowy na telefon, 50% zniżka na TV przepada.

nc+: proponowane przez NC+ pakiety mieszczą się w przedziale cenowym 19,90-199,90 zł, z możliwością wyboru różnych opcji dodatkowych oraz, co za tym idzie, zwiększenia ceny paczki.
Do wyboru jest parę pakietów podstawowych oraz opcje z Canal+.
Multiroom jest dostępny w każdym pakiecie (oprócz najtańszym - Start+), w cenie 10 zł/mies. (nawet do 5 dodatkowych dekoderów - po 10 zł miesięcznie/szt.).
Umowa zawierana jest na okres 24 miesięcy. Należy pamiętać o wypowiedzeniu umowy na 1 miesiąc przed jej końcem, gdyż po zakończeniu okresu podstawowego (15/24 miesiące), umowa przechodzi na czas nieokreślony i bardzo często zwiększa się cena posiadanego pakietu.
Sprzęt główny, który mamy do wyboru to dekoder PVR, dekoder HD bądź moduł CAM CI+. Niestety, jedynie w przypadku wyboru dekodera PVR możemy posiadać usługę Multiroom.
Z okazji świąt, nc+ do wybranych pakietów oferuje paczkę Filmboxów czy HBO przez kilka miesięcy w prezencie, a także obniżone ceny pakietów przez pół roku.
Jeżeli Państwo zdecydują się na ofertę nc+, radzę podpisywać umowę na początku miesiąca - wtedy mamy dodatkowy darmowy niepełny miesiąc (dlatego nc+ w swoich ofertach pisze np. 'do 2 miesięcy w prezencie').

Cenowo 1:0 dla Cyfrowego Polsatu. Uzasadnienie: za wzór wziąłem pakiet Familijny Max HD + Film HD + Sport HD + Cinemax HD (z dekoderem PVR Evobox) łącznie za 64,99 zł/mies. I taki pakiet posłuży nam jako przykład. W NC+ podobnie cenowo pakiet to Extra+ z dekoderem PVR - tzw. najwyższy podstawowy, za 64,90 zł/mies. Tworząc paczkę podobną do tej w Cyfrowym Polsacie, trzeba dodać pakiety: Cinemax HD, Filmbox HD, History HD & H2 HD i Sundance HD. Cena takiej paczki wynosi 100,88 zł/mies.. Natomiast w Cyfrowym Polsacie za to samo zapłacimy 64,99 zł/mies. Różnica wynosi blisko 36 zł/mies. Podane ceny są cenami obowiązującymi po zazwyczaj kilku miesiącach, gdzie wtedy cena jest albo obniżona (nc+) albo wynosi 0 zł (Cyfrowy Polsat).

2. Sprzęt

Cyfrowy Polsat: dla nowych klientów oferowanych jest 5 dekoderów HD i 1 PVR - są to: Mini HD 2000, HD 3000, HD 5000, HD 5500s i HD 6000, a także Evobox PVR. Do tego oferowany jest moduł CAM CI+ z trybem "legacy". Co to oznacza? Oznacza to, że takowy moduł pracuje również ze sprzętem, który obsługuje wyłącznie moduły CI (bez plusa). Warto dodać, że w APS-ach zdarzają się jeszcze pojedyncze sztuki innych dekoderów HD i HD PVR - np. Sagemcom ESI-88, PVR HD 7000, Samsung DSB-H370G, Echostar HD 7200 oraz Echostar HD PVR 7400 - można próbować podpisać umowę z takowym sprzętem (jedynie w APS). Dekoder HD, jaki dostaniemy, to zazwyczaj loteria. Ja ze swojej strony przy wyborze dekodera polecam powiedzieć, że będzie to sprzęt dla starszej osoby - zazwyczaj wtedy dostaniemy dekoder z wyświetlaczem. Ja ze swojej strony rekomenduję HD 5000 - dekoder o lepszych podzespołach niż reszta.
Warto również dodać, że dekoder Evobox PVR obsługuje technologię Unicable - dzięki niej jest możliwe nagrywanie nawet 3 programów jednocześnie na jednym kablu!

nc+: nowym klientom abonamentowym oferowany jest głównie wifi Premiumbox+ (dekoder PVR z dyskiem 500 GB) albo BOX+ (zwany inaczej mydelniczką)/WiFibox+ (Sagemcom), już rzadziej trafimy na mediabox+. Od jakiegoś czasu można również otrzymać sam moduł CAM/CI+ - przydatne w przypadku, gdy posiadamy telewizor z wbudowanym tunerem DVB-S2 i nie potrzebujemy usługi Multiroom.
Na samym starcie oferowany był jeszcze ultraBOX+ (znany klientom N-ki nBOX HDTV Recorder 250 GB) oraz turboBOX+. Dwa ostatnie dekodery można również dostać, ale to także są pojedyncze sztuki. Dla usługi Multiroom Standard HD, oferowane są w tym momencie (grudzień 2016) dekodery BOX+ (ADB HD2849/2850/2851) i WiFiBOX+ (Sagemcom DSIW74). W ofercie pre-paidowej (NC+ MIX) oferowane są używane już dekodery po n-ce - nBOX HDTV i nBOX HDTV Recorder

Remis 1:1. Uzasadnienie: sprzęt oferowany przez NC+ (dla nowych abonentów) to sprzęt sprawdzonych marek ADB oraz Sagemcom. Dekoder mediaBOX+ jest nagrodzony wieloma nagrodami za jakość produktu. Ogólnie sprzęt ADB jest bardzo zaawansowany i ma wiele możliwości (VOD, Radio+, DLNA, YouTube na dekoderach PVR itd). Natomiast sprzęt marki Cyfrowy Polsat jest (poza Evobox PVR) typowym zwykłym sprzętem do oglądania telewizji. Warto jednak dodać, że Cyfrowy Polsat zrobił ogromne postępy. Dekodery HD ich marki są już generalnie pełnoprawnymi sprzętami dedykowanymi - w porównaniu do tego, co było jeszcze półtora roku temu nastąpił ogromny przełom - większa funkcjonalność, a także obsługa Unicable.
Można również stwierdzić, że dekoder Evobox PVR zrewolucjonizował rynek. Cyfrowy Polsat jako pierwszy wprowadził na tak szeroką skalę sprzęt z obsługą Unicable (do kupienia specjalny zestaw antenowy - antena satelitarna + konwerter Unicable w promocyjnej cenie 129 zł). Sam dekoder dorównał funkcjonalnością sprzętowi z nc+. W związku z powyższym, zmieniłem ocenę z 1:0 dla nc+ na remis.

3. Oferta programowa i pakiety

Cyfrowy Polsat: w ofercie znajdują się łącznie 168 kanałów, w tym 67 w jakości HD. Ale uwaga, część z nich to liczone do ofert kanały FTA - sztuczne zawyżanie oferty. Zaletami pakietów jest dość duża ilość programów w niewygórowanej cenie. Najwyższym pakietem podstawowym jest Familijny Max HD za 49,90 zł/mies. - zawiera on 135 kanałów, w tym 44 w jakości HD. Kolejna zaleta to obecność Filmboxów w cenie pakietu Film HD - u konkurencji są dostępne nawet i za 15 zł/mies. Oferta filmowa jest bogata, jest tutaj paczka Filmboxów, Cinemaxów, HBO, CBS, AXN-ów, do tego popularne kanały typu FOX i Kino Polska czy TVP Seriale. W pakiecie za 59,90 zł/mies. zyskujemy naprawdę bogaty pakiet dla kinomana (w tym właśnie Cinemaxy) oraz pakiet Sport HD. Od końca kwietnia w ofercie Cyfrowego Polsatu znajdują się kanały Eleven - dzięki czemu abonenci zyskali dostęp do ogromnej liczby praw sportowych.
Różnica jest taka, że nc+ posiada również kanały filmowe i sportowe premium - np. paczkę Canal+ i kanały z tych kategorii dostępne tylko u nich (np. nSport+, Sportklub, Ale Kino+ czy AMC).

NC+: platforma ta oferuje abonentom 168 kanałów, w tym już 81 z nich jest w jakości HD - ale podobnie jak w przypadku Cyfrowego Polsatu, tak i tutaj do oferty są 'wliczane' kanały FTA. W ofercie nc+ jest całkiem sporo kanałów niegwarantowanych (w tym popularne Eurosporty, Nickelodeon, Comedy Central czy też Animal Planet). Zaletami NC+ jest bogatsza od Cyfrowego Polsatu oferta sportowa i filmowa. Kanały autorskie są również na wysokim poziomie. Natomiast kanały Canal+ są wysokiej klasy kanałami premium, pokazujące filmy od najlepszych wytwórni i sport najwyższej klasy. Oferta jest od jakiegoś czasu bardzo elastyczna, możemy w najniższym pakiecie zasmakować premium od Canal+. Co do paczki Canal+ - jest ceniona dosyć wysoko. Zazwyczaj za paczkę Extra+/8xCanal+ trzeba zapłacić 99,90 zł/mies., a gdzie PVR, gdzie Multiroom? .

Remis 1:1. Uzasadnienie: oferty obu platform są skierowane do całkiem różnych odbiorców. Cyfrowy Polsat jest dla człowieka, który nie ogląda w dużym stopniu telewizji i nie potrzebuje setki kanałów. Jednak Cyfrowy Polsat zmienia trochę ten stereotyp - przykładem jest bardzo bogaty pakiet, zawierający wszystkie pakiety (oprócz HBO HD, Elevenów i Rozrywka HD) oferowany za jedyne 59,90 zł/mies. Jest to tańsza alternatywa nc+, pozbawiona oczywiście parunastu kanałów (Canal+, tematyczne z '+').
Natomiast NC+ jest dla tych, którzy szukają w telewizji coś lepszego niż popularne profilowane kanały. Dla niego priorytetem jest sport najwyższej klasy i filmy, które aż chce się oglądać, z genialną obsadą. Większość abonentów NC+ posiada właśnie kanały premium, co pokazuje ARPU na poziomie około 68 zł (wyniki za II kwartał 2015r.). Pamiętajmy, że nc+ wychodzi z założenia, iż za kontent premium trzeba mocno płacić, co pokazują takie ceny.

4. Obsługa klienta
Obie platformy posiadają call-center. Można tutaj dzwonić w wielu sprawach. Czas oczekiwania w niektórych momentach trwa z kilka(-naście) dobrych minut. Co do pracowników takiego call-center - tutaj jest zupełna loteria. W przypadku obu platform zdarzają się osoby, które znają temat i chcą pomagać, a niektórzy to jak "urwani z choinki" - aby tylko odbębnić 8 godzin i do domu. Tacy konsultanci posiadają mniejszą wiedzę o swojej pracy niż niektórzy abonenci! Ja od początku umowy miałem dwa razy do czynienia z call-center Cyfrowego Polsatu - w obu przypadkach dodzwoniłem się dość szybko, a sprawa została rzeczowo załatwiona. Ale zdarza się też, że jakiś problem może nie zostać rzeczowo rozwiązany. To jest bardzo zależne od podejścia pracownika takiego call-center, ale i od nas samych. Daję dla obu platform po jednym punkcie.

5. Pakiety internetowe / VOD

Cyfrowy Polsat:
VOD: w Cyfrowym Polsacie znajduje się 12 serwisów VOD (2 z nich do godziny 21) i 2 serwisy xxxVOD (od godziny 21). Całość emitowana jest z jednego transpondera DVB-S2 - 10757/V. Ceny filmów wahają się od 5,90 do 11,90 zł. Na liście propozycji znajdują się premiery kinowe, jak i również nieco starsze produkcje. Film można zamówić poprzez SMS-a Premium, zwykłego (numer karty z dekodera, cena filmu zostanie doliczona do rachunku) albo też skorzystać z tzw. "Portmonetki" - oglądasz teraz, płacisz przy następnym rachunku. Jakość emisji jest średnia - ponieważ miejsce na transponderze nie jest z gumy, a łącznie na nim jest całkiem sporo programów.

Pakiety internetowe: aktualnie w każdym pakiecie otrzymujemy dostęp do On The Go w cenie - jest to serwis pozwalający na oglądanie blisko 90 kanałów z oferty Cyfrowego Polsatu poza domem, a także dostęp do filmów i seriali.
W dekoderze mamy dostęp do CP GO, gdzie można obejrzeć filmy i seriale znane z anten kanałów Polsatu, ale i nie tylko.
Przy wyższych pakietach otrzymuje się również dostęp do HBO GO za darmo (dostępne również z poziomu dekodera).
Abonenci CP otrzymują również zniżki na usługi w usłudze Ipla.

NC+:
VOD:
treści na żądanie w nc+ są dostępne głównie poprzez podłączenie dekodera do internetu. W przypadku dekoderów PVR, treści VOD są ściągane na dysk, co zabiera część jego miejsca.
nc+go TV zawiera np. opcje: Canal+Seriale Extra, seriale+, kinoświat, AXN Now, opcje dla dzieci, TVP Prapremiery / Najlepsze, Nat Geo Channel, a także opcje erotyczne: Hustler VOD i FunVOD. Dostęp do tych opcji zależy od posiadanego pakietu - można je również dokupić.

Pakiety internetowe: w cenie każdego pakietu otrzymuje się dostęp do serwisu nc+go, który podobnie jak jego odpowiednik w CP - daje dostęp do kanałów z oferty poza domem. W nc+ jest niestety limit godzin:
- dla pakietu Comfort+ i niższych - 3 godziny miesięcznie.
- dla pakietu Extra+ i dowolnego pakietu z opcją Canal+ - 100 godzin miesięcznie
- dla pakietu VIP Max+ - 744 godzin miesięcznie
Otrzymuje się również dostęp do HBO GO czy też HBO OD - oczywiście w zależności od posiadanego pakietu.

VOD: 1:0 dla nc+. Uzasadnienie: Mnogość opcji na życzenie w nc+ powoduje, że opcja VOD w Cyfrowym Polsacie nie ma w tym starciu zbyt dużych szans. Francuska platforma poszła w kierunku funkcji internetowych, zostawili więc w tle platformę Solorza.
Pakiety internetowe natomiast są u obu operatorów praktycznie takie same, dzięki czemu każda z platform otrzymuje po 1 punkcie.
W taki sposób, porówanie zakończyło się wynikiem 5:5. Czy sprawiedliwym? Jak najbardziej.

Na koniec jeszcze POLECANE przeze mnie pakiety u obu operatorów.
Cyfrowy Polsat: Pakiet Familijny Max HD + Film HD + Sport HD + Cinemax HD = 59,90 zł/mies. (w ofercie łączonej smartDOM już za 29,99 zł/mies.). Dekoder EVOBOX PVR za 49 zł jednorazowo, potem 5 zł/mies. Możliwość dobrania Multiroomu za 10 zł/mies. Oferta dostępna przez internet (i w APS, ale nie od razu - pracownicy niechętnie przyznają się do tego, że u nich takowa oferta jest dostępna). Umowa na 24 miesiące, 6 miesięcy bez opłat.

NC+: Polecane przeze mnie pakiety to opcja dla wymagających i nie bojących się wydać dość sporo na TV:
Extra+ z Canal+ = 99,90 zł/miesięcznie. Umowa na 24 miesiące, przez 6 miesięcy w obniżonej cenie (59,99 zł/mies.). W ramach promocji, HBO i HBO GO do 6 miesięcy w prezencie, Filmboxy do 2 miesięcy w prezencie, do tego Canal+ Seriale Extra do 6 miesięcy za darmo. Do tego obniżone aktywacje i opłaty początkowe (np. za antenę, aktywacje dekodera).

W obu przypadkach możemy dokupić popularną opcję Eleven. W Cyfrowym Polsacie za 15 zł/mies. (do każdego pakietu), pierwszy miesiąc za darmo. W nc+ za 11,90 zł/mies. (gdy posiadamy opcję Canal+) lub za 15,90 zł/mies. (gdy jej nie posiadamy). Ewentualnie w opcji włącz/wyłącz (średnio: 7,95 zł/mies.).


Poniższy wpis nie jest sponsorowany przez żadną z platform cyfrowych, natomiast autor nie czerpie żadnych zysków z tegoż wpisu.