piątek, 21 lutego 2014

DVB-T w Polsce

Witam bardzo serdecznie. Dzisiaj co nieco napiszę o polskim DVB-T. Ale na początku - kilka słów wstępu. 25 lipca 2013 roku ostatecznie został zakończony proces wyłączenia naziemnej telewizji analogowej. Polskie DVB-T to obecnie 3 MUX-y ogólnopolskie, MUX-4 - TV Mobilna od Cyfrowego Polsatu oraz MUX-y lokalne (aktualnie - MUX w Radomsku, na Śląsku oraz w okolicach Lubania - ten ostatni, do odebrania na południu województwa lubuskiego - w Żarach i  Żaganiu). W planach jest również uruchomienie MUX-8, przejście na docelowe kanały w przypadku MUX-u 4 oraz rozwój MUX-ów lokalnych.

Ostatnimi czasami możemy dużo usłyszeć o DVB-T w Polsce. A dlaczego? Otóż 15 lutego rozpoczęły nadawanie na MUX-ie 1 kanały TV Trwam oraz TVP ABC. Do tego czasu TVP musiała już zwolnić część zajmowanego miejsca na multipleksie. TVP posiada własny MUX-3, a chcąc zachować pełną ofertę w DVB-T po 15 lutym, postanowiła wszystko upchać na tymże MUX-ie 3. Testy w Warszawie - osobnej paczki na kanale 29 - wypadły dla TVP pomyślnie, w związku z czym na MUX-3, który ma niecałe 25 MBit/s pojemności, jest nadawanych 8 kanałów - 6 SD i 2 HD, a to łącznie 10 slotów. Efekt jest taki, że TVP chciało nas uszczęśliwić, a niestety wyszło jak zawsze - w MUX-ie 3 ani kanały SD ani kanały HD nie wyglądają zbyt dobrze. Czasami mam wrażenie, że nadawcy traktują tych, co odbierają tylko kanały naziemne, jako odbiorców drugiej kategorii, a szkoda.

O samej zawartości programowej kanałów w DVB-T nie można zbyt dużo mówić, gdyż dla jednego odpowiada disco-polowa muzyka serwowana przez Polo TV, dla innego powtórki programów na kanale ATM Rozrywka albo też Toruński pogląd widzenia na antenie TV Trwam. Zobaczymy, co wniosą do oferty NTC dwa kanały - filmowy Stopklatka TV i dokumentalny Fokus TV. Warto przypomnieć, iż od 15 marca kanały te zastąpią wersje SD kanałów TVP1 i TVP2 na MUX-ie 1. Ale trzeba przyznać, że Niemcy czy nawet Czesi mają lepszą ofertę DVB-T. W Niemczech to Eurosport jest dostępny z powietrza, a w Czechach chociażby kanał CT Sport. W Polskim DVB-T wyraźnie brakuje dobrego kanału sportowego (jest tylko Polsat Sport News), a TVP Sport (TVP Sport HD) jest kanałem płatnym, na którym TVP zarabia, dzięki opłatom od CP, NC+ i kablówek.

Bardzo interesująca jest sprawa MUX-ów lokalnych. Otóż dwa takowe MUX-y już nadają od grudnia 2013 roku (od NTL Radomsko - sieć SFN - 3 nadajniki; oraz od TVT - sieć SFN - 2 nadajniki), a w miejscach, gdzie analogowo nadawała TV Odra, również powstaną takie MUX-y (5 lokalnych MUX-ów). Kilka dni temu, we wrześniu 2014 roku, został uruchomiony MUX L1 na kanale 38 na Dolnym Śląsku od TV Łużyce. Wracając do tematu - dlaczego MUX-y lokalne mnie tak zaciekawiły? Otóż ten, kto wygra konkurs na częstotliwość takowego MUX-u, staje się jednocześnie tzw. operatorem aktywnym. Co to oznacza? Ano to, iż zarządzający MUX-em może wybierać bez konkursu programy, które na takim MUX-ie bedą nadawanie. Jest to również szansa na rozwój zasięgu niektórych stacji. Przykładowo kanał Stars.TV, prezentujący muzykę z dawnych lat, zyskał na dołączeniu do obu działających MUX-ów lokalnych.

EDIT 23.02.2014 (niedziela)
Dzisiaj odbyła się ceremonia zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Poniżej zamieszczam zrzuty (pochodzą z forum Emitela), to jest "jakość HD" w polskim DVB-T:

Dziękuję za tak liczną liczbę odsłon na blogu ;)

Zapraszam również do przeczytania wpisu kolegi Alberta - on również napisał o DVB-T, opisał jej najważniejsze aspekty u naszych sąsiadów. Link: DVB-T u naszych sąsiadów - lepsze niż polskie?

Pozdrawiam serdecznie ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz